Danmarks største jagthundeudstilling

 

En stående jagthund skal ud over at besidde gode brugsegenskaber også være smuk. Vi har hunden omkring os i hjemmet de fleste af årets timer.  Det er husets levende møbel. Hver race har sin standart, og på udstilling bedømmes hundenes eksteriør ud fra den pågældende races standart.

 

FJD arrangerer hver sommer udstilling for alle medlemmernes hunde. Efter i en årrække at have faldende antal katalognumre, har der de seneste år igen været en stigning, så man i 2012 nåede op over 260 hunde. Det er klart den største udstilling af sin art i Danmark.

 

Udstillingen har rødder langt tilbage i FJDs historie og blev tidligere afholdt på Kvægtorvet i Odense. Det er dog ikke længere muligt, da det i dag huser TV2s hovedkvarter.

 

De senere år har udstillingen holdt til på gode arealer ved Vissenbjerg Hallen, som giver mulighed for god plads til de mange ringe, hvor hundene skal bedømmes. I mange år har udstillingen også været placeret medio juni, hvor der som regel er god tid til at tage på udstilling.

 

Til at arrangere udstillingen har man en udstillingskomite. Komiteens formål er, at afvikle den årlige FJD jagthundeudstilling efter DKK’s og øvrige gældende regler. Komiteens medlemmer er udpeget af de enkelte specialklubber, der selv inviterer dommere og ringpersonale, undtaget herfor er vores store hjælp og ”arbejdshest” Marrit Stærkær, der som kasserer er udpeget og hentet ind af udstillingskomiteen.

 

udstill1     udstill2

Billeder fra FJDs store sommerudstilling for stående jagthunde.

 

prof-dog

Hovedsponsor:

 

FJDs udstillingskomite:

 

Dansk Pointer Klub
Arne Larsen.Tlf. 64 85 13 40/27 63 10 85. e-mail: arne-larsen@hotmail.com

Dansk Irsksetter Klub
Gunnar Jensen. Tlf. 51 32 40 35. e-mail: gj.kirstinekjaer@outlook.dk

Dansk Ruhår Klub
Axel Hansen. Tlf: 64 43 29 99/24 85 03 18/20 43 12 25. e-mail: axelhansen@mail.dk

Dansk Breton Klub

Torben Andreasen. (Formand) Tlf. 64 42 33 53/20 48 86 90. e-mail: ta@aquila.dk

Dansk Münsterländer Klub
Per Madsen. Tlf. 75 12 07 08/23 27 71 90.  e-mail:  jp.madsen@hotmail.dk

Langhårsklubben
Jens Chr. Jensen. Tlf. 51 92 16 01. e-mail: e-mail: jensjensen1003@hotmail.com

Engelsk Setter Klub
Anders Varming. Tlf. 62 62 44 00/40 79 26 17. e-mail: andersvarming@hotmail.com

Dansk Gordon Setter Klub

Christina Bak. (Sekretær) Tlf. 40 33 50 10. e-mail: cbak65@gmail.com

Korthaarklubben
Benno Klitgaard. Tlf. 20 83 68 67. e-mail: bennoklitgaard@c.dk

Dansk Weimaraner Klub
Jette Veggerby. Tlf. 51 86 05 08. e-mail: info@jetteveggerby.dk

Klubben for Gamle Danske Hønsehunde
Louise Thestrup Nielsen. Tlf. 26 66 07 61. e-mail: louisethestrup.heden@gmail.com

Dansk Vizsla Klub
Henrik Palm Nielsen. Tlf. 64 47 41 41/40 78 58 34. e-mail: henrikpn@gmail.com

Dansk Drentsche Patrijshond Klub
Tommy Neesgaard. Tlf. 65 39 18 59/72 53 68 61. e-mail: tone@faaborgmidtfyn.dk

 

Kasserer: Marrit Stærkær. Tlf. 64 42 22 73/40 58 60 36. e-mail:  kennel_staerkaer@pc.dk